top of page

Obraz ciała, Ciało obrazu

Marta Szostak - warsztaty arte.jpg

sobota

13 kwietnia 2024

g. 12.30-15.30

Obraz ciała, ciało obrazu - warsztaty arte.jpg
Warsztaty arteterapeutyczne dla dziewczyn i kobiet

Prowadzący: Marta Szostak

Wiek: 15+

Maksymalna liczba uczestniczek: 12

cena za jedną osobę: 5zł

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, to działanie pozwalające nam wejrzeć w siebie i poświęcić sobie należytą uwagę, odwołując się do różnych dziedzin sztuki – od malarstwa przez muzykę do teatru. Najważniejszy jest proces, dzięki któremu mamy szansę spojrzeć na siebie (i na sztukę) w niekonwencjonalny sposób, nie traktując siebie (ani sztuki) jak gotowego produktu, a raczej spoglądając na siebie z czułością i zrozumieniem.

 

Co wyznacza ramy obrazu mojego ciała? Z czego są one zbudowane? Przed czym próbują mnie ochronić, od czego powstrzymać? Czy wiem, jak z nimi pracować?

Podczas tegorocznego offowego spotkania z arteterapią, przyjrzymy się tematowi ciała i wykorzystamy do tego celu technikę blackout poetry. Pracując ze słowem, stworzymy własną poetycko-wizualną opowieść i zastanowimy się, jakie wspierające i blokujące przekonania mamy na temat własnego ciała. Jak odnaleźć w sobie jego miejsce w czasach, w których to ciało jest nieustającym przedmiotem publicznej dyskusji? Jak się nim zaopiekować, jak nauczyć się zauważać i rozumieć sygnały z niego płynące, jak je przyjmować? Na to i na wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi wspólnie.

Maria Szostak jest absolwentką arteterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego oraz muzykologii, kulturoznawstwa i studiów z zakresu rozwoju publiczności na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Stale współpracuje z  poznańskimi NGOsami, w tym Fundacją Odzyskani oraz Fundacją im. Julii Woykowskiej, w których prowadzi warsztaty arteterapeutyczne przeznaczone głównie (choć nie jedynie) dla młodzieży i młodych dorosłych. W poznańskiej Scenie Roboczej – Społecznym Miejscu Kultury zaprojektowała i przeprowadziła pilotażowe warsztaty towarzyszące premierze jednego ze spektakli. Regularnie współtworzy działania edukacyjne organizowane przez Teatr Muzyczny w Łodzi.

Arteterapia to dla niej podróż przez sztukę w głąb siebie; to szansa na usłyszenie swojego głosu oraz zaobserwowanie i nazwanie emocji, to przestrzeń do rozwoju i czas na refleksję, którą wspiera swobodne twórcze działanie. To proces, w którym sztuka jest towarzyszem, a człowiek – celem.


Bilety dostępne od 29 marca od godz. 12:00

Marta Szostak - warsztaty arte.jpg
bottom of page