Boska!

BOSKA_PREVIEW_INTERNET-11.jpg

sobota

25 kwietnia 2020

g. 19.00

BOSKA_PREVIEW_INTERNET-28.jpg
Spektakl Teatru Polskiego, Bielsko Biała

To będzie spotkanie z postacią niepowtarzalną, której brak talentu nie przeszkodził zrobić międzynarodowej kariery i występować w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie. Florence Foster Jenkis mawiała, że można o niej mówić, że nie umie śpiewać, ale nie można powiedzieć, że nie śpiewała.

„Boska!” pokazuje, że nawet najbardziej szalone marzenia są warte trudu realizacji. W roli głównej Beata Olga Kowalska. Za reżyserie odpowiada Paweł Szkotak. Projekt scenografii przygotował Damian Styrna, odpowiedzialny też za animacje we współpracy z Eliaszem Styrną, o kostiumy zadbała Anna Chadaj, a choreografię ułożyła Iwona Runowska – Sztukę stworzył brytyjski dramatopisarz, Peter Quilter i podbił nią serca publiczności. Od chwili jej wystawienia, zagrano ją ponad 200 razy i przetłumaczono na 8 języków. W Polsce Florence po raz pierwszy pojawiła się w 2007 r. Realizacja, jaką prezentujemy podczas łódzkiego festiwalu była drugą w naszym kraju – mówią twórcy.

Zabawna i momentami zdumiewająca opowieść o Florence Foster Jenkins – bogatej ekscentryczce, która, nie mając słuchu ani głosu, zapełniała Carnegie Hall do ostatniego miejsca. Radośnie fałszując, wierzyła w swój talent i słuch muzyczny; a płyty z jej wykonaniami sprzedawane są do dziś na całym świecie. „Boska!” to lekka sztuka, doskonale napisana, która równoważy sceny zabawne i wzruszające pozwalając odtwórczyni roli Jenkis pokazać pełnię aktorskiego warsztatu.

Beata Olga Kowalska, która na scenie przeistacza się w postać Florence, jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Łódzkiej publiczności jest znana ze swoich ról w Teatrach Nowym i Powszechnym, ale też ze swojej kreacji w „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym. Sympatie publiczności zdobyła także dzięki swoim serialowym rolom.

Reżyserii podjął się Paweł Szkotak – jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiego teatru alternatywnego i reżyser kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Za swoją działalność został nagrodzony Paszportem Polityki w 2005 r.  

 

AUTOR: Peter Quilter

PRZEKŁAD: Elżbieta Woźniak

REŻYSERIA: Paweł Szkotak

SCENOGRAFIA: Damian Styrna

KOSTIUMY: Anna Chadaj

ANIMACJE MULTIMEDIALNE: Damian Styrna, Eliasz Styrna

CHOREOGRAFIA: Iwona Runowska

OPRACOWANIE MUZYCZNE: Paweł Szkotak, Damian Styrna

ASYSTENT CHOREOGRAFA: Mateusz Wojtasiński

 

OBSADA

FLORENCE FOSTER JENKINS: Beata Olga Kowalska

COSME MCMOON: Grzegorz Margas

ST CLAIR: Tomasz Lorek

DOROTHY: Marta Gzowska-Sawicka

MARIA: Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Oriana Soika

PANI VERINDAG: Maria Suprun

TANCERZE: Mateusz Wojtasiński, Karol Pruciak, Sławomir Miska, Rafał Sawicki, Katarzyna Gocał, Flaunnette Mafa

 

Czas trwania: 125 min, przerwa

kup bilet >>>

plakat_boska.jpg