Dziwaczki

sobota

18 kwietnia 2020

g. 19.00

Spektakl kolektywu Dziwaczki

Jak przeżywamy utratę bliskich i jak ich pamiętamy? Jaką rolę śmierć odgrywa w tworzeniu współczesnej tożsamości? O tym opowiada sztuka „Dziwaczki”, wrocławskiego kolektywu teatralnego o tej samej nazwie. 

W świecie, w którym temat śmierci jest coraz bardziej tabuizowany i spychany na margines codziennego doświadczenia, dziewięć aktorek młodego pokolenia zadaje pytanie o współczesne odczucia wobec tematu straty i bólu jakiego doznajemy.

Punktem wyjścia dla spektaklu są pozostawione przedmioty, ubrania, ale przede wszystkim martwe ciało, cisza i płacz. To wszystko staje się tematem rozważań na temat mechanizmów pamięci, zapominania i roli wspomnień o zmarłych w budowaniu tożsamości każdego człowieka. Ze sceny padają pytania o sposób, w jaki świat zmarłych wpływa na przestrzeń żywych. I czy te dwa światy mogą na siebie nawzajem oddziaływać. Twórczynie czerpią inspiracje z dawnych obrzędów żałobnych, jakie można znaleźć w różnych kulturach i przywołują postać ludowej lamentującej kobiety, którą w trakcie pogrzebu nazywano „dziwaczką”.

– Wykorzystałyśmy lament jako narzędzie umuzycznienia żałoby oraz sam początek rytuału oswajającego śmierć w jej współczesnym, prywatnym i społecznym wymiarze. To wszystko pomaga nam pokazać relację pomiędzy słowem i dźwiękiem, jaka funkcjonuje w trakcie rytuału pogrzebowego – zapowiadają twórczynie.

Podstawą sztuki jest śpiew polifoniczny, który wykonywany przez dziewięć kobiet, podkreśla wizualny wymiar plastyki ludzkiego ciała.

Sztuka przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia.

 

REŻYSERIA, SCENARIUSZ, CHOREOGRAFIA I MUZYKA: Natasza Sołtanowicz

DRAMATURGIA, TEKSTY PIOSENEK: Joanna Kowalska

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY: Marianna Lisiecka-Syska

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Paweł Nowak

REALIZACJA DŹWIĘKU: Grzegorz Bieńko

ASYSTENT REŻYSERA: Dagmara Antoniszyn

OBSADA: 

Malwina Brych, Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Zuzanna Kotara, Joanna Kowalska, Natalia Maczyta-Cokan, Weronika Pawlik,  Joanna Sobocińska, Magdalena Zabel

Czas trwania: ok. 70 minut bez przerwy

kup bilet >>>

fot. Maciej Zakrzewski

ORGANIZATOR:
PARTNER GŁÓWNY:
logotypTM_-_tło_strony_ciemne.jpg

© 2017 by Amaya.  Proudly created with Wix.com