Kobieta, która wpadała na drzwi

Foto Rafał Meszka (1).jpg

środa

14 kwietnia 2021

g. 18.30

Foto Rafał Meszka (40).jpg
Monodram Anety Todorczuk

 

Monolog Pauli, matki czwórki dzieci, pyskatej, energicznej, upartej i wzruszającej bohaterki dnia codziennego to wstrząsająca historia czterdziestoletniej kobiety, która wbrew wszystkiemu poszukuje własnej wartości i z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności. Potęga siły życiowej skontrastowana z bylejakością codziennej egzystencji. Śmiech i łzy Pauli mają ten sam wymiar przetrwania kolejnego roku, dnia, kolejnych 10 minut. Niebywałe poczucie humoru potrafi ocalić ją w najbardziej krytycznych, przełomowych chwilach.

–  Jest to niezwykle kobiecy muzodram, w klimacie „Kompleksu Portnoya”, a wszystko w języku slangu i ulicy z muzyką na żywo – mówi Adam Sajnuk, reżyser.

Inspiracją i ramą dla spektaklu opartego na tekście Roddy’ego Doylea „Kobieta, która wpadła na drzwi” są piosenki Sinead O’Connor z płyty „Universal Mother”, opowiadającej o doświadczeniu przemocy. I właśnie świetne muzyczne aranżacje z drapieżnym aktorstwem Anety Todorczuk nadają energii spektaklowi. Opowieści o szkole, dojrzewaniu, matce, dzieciach, pracy, mężczyznach, które wylewają się z ust Pauli w formie niekontrolowanego strumienia świadomości są dojmująco bezpośrednie, bezkompromisowe i hiperrealistyczne, podczas gdy Sinead mówiąc o tych samych miejscach, tematach i bohaterach, snuje historię pełną subtelności, metafor, delikatną i oniryczną, ale za to w warstwie muzycznej i w interpretacjach drapieżną i wściekłą. Jak podkreślają recenzenci Todorczuk zachwyca skalą swoich możliwości, otwierając psychologiczne głębie kryjące się w bohaterce.

 

WYSTĘPUJE: Aneta Todorczuk

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Adam Sajnuk

ARANŻACJE: Michał Lamża

TŁUMACZENIA PIOSENEK: Pola Mikołajczyk

AUTOR: Roddy Doyle

 

 

ZESPÓŁ MUZYCZNY:

Joachim Łuczak - skrzypce

Wojciech Gumiński - kontrabas

Szymon Linette - instrumenty perkusyjne

Michał Lamża - instrumenty klawiszowe

 

Czas trwania: 105 minut

Spektakl dla widzów dorosłych

kup bilet >>>

maly.jpg