Plugawe oko poety

niedziela
26 kwietnia 2020
g. 18.30

Koncert Justyny Szafran i zespołu Sztylety
Czas przekroczyć próg artystycznej odwagi – mówi Justyna Szafran i zaprasza wraz z zespołem pod wodzą Cezarego Studniaka na finał tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna. Wtedy to – 26 kwietnia o g. 18.30 – zaprezentuje „Plugawe oko poety”, spektakl artystów wrocławskiego Capitolu oparty na tekstach wielkich poetów niepokornych od Charlesa Bukowskiego po Sylwię Plath.
Punktem wyjścia do tego programu jest szeroko pojęta niezgoda na wszelkie normy społeczne, kulturowe i mentalne, przypisywana pewnej grupie artystów określanych mianem „poetów przeklętych”. Określenie to w dzisiejszych, bezkompromisowych czasach, bez ograniczeń i pozornie bez jakiejkolwiek cenzury stało się już tylko sloganem dla zdefiniowania twórców, którzy często bardzo radykalnie wyrażają swój światopogląd, potwierdzając go prywatnym życiem przekraczającym „bezpieczne” zasady funkcjonowania w społeczności.
Jak podkreślają twórcy „Plugawego oka poety” dziś to przekroczenie stało się dość oczywiste, a nawet modne, chociażby ze względu na próby uruchomienia strzępów wrażliwości czy emocji, które w zatrważającym tempie wytraca w sobie współczesny człowiek. Ich zdaniem interesujące jest to, że przedstawiciele tej niepokornej grupy, balansując zwykle na granicy prawa, lub nawet je łamiąc, bezczelnie przyznając się do „wywrotowych” poglądów oraz w większości przypadków masakrując swoje organizmy i umysły wszelkiej maści używkami. Co więcej, w wielu przypadkach te poetyckie argumenty są wyjątkowo przekonujące i zwykle na długo zapadają w pamięć odbiorców.
– To jest koncert rockowy. Tutaj ostre gitarowe riffy, mocny bas i głośne bębny łączą się i tworzą wściekłość i wrzask – mówią twórcy – W sensie literackim wszystko zaczęło się od „Rzecze Budda Chinaski", ale teraz poszliśmy dalej, staramy się szukać czegoś interesującego w tekstach innych odrzuconych poetów. Poza tym, będzie to koncert, nie spektakl; tu każda piosenka jest o czymś innym, nie będziemy się starać ich na silę łączyć. Wybieraliśmy te, które najbardziej nam pasują. Są ostre, prowokujące, destrukcyjne, mocno seksualne, wulgarne – podkreśla Justyna Szafran.
Od strony muzycznej recital tworzą kompozycje niezwykle wyraziste, z rockowym i lekko psychodelicznym brzmieniu, które wprost idealnie wpisują się w wielkomiejską samotność.
TEKSTY: H.H. Auden, G.G. Pearlberg, G. Benn, D. Trinidad, P.P. Pasolini, Ch. Bukowski, A. Ginsberg, L. Ferlinghetti, S. Plath
MUZYKA: Krzysztof Wiki Nowikow
SCENOGRAFIA: Michał Hrisulidis
REŻYSERIA: Cezi Studniak
WYKONAWCY
WOKAL: Justyna Szafran
GITARA ELEKTRYCZNA: Łukasz Wójcik
PERKUSJA: Michał Bednarz
INSTRUMENTY KLAWISZOWE: Grzegorz Rdzak
KONTRABAS, GITARA BASOWA: Marcin Ożóg
INSTRUMENTY KLAWISZOWE I PERKUSYJNE, WOKAL: Cezi Studniak
Recital tylko dla osób dorosłych
Czas trwania: 70 minut


