Plugawe oko poety

niedziela

26 kwietnia 2020

g. 18.30

Koncert Justyny Szafran i zespołu Sztylety 

Czas przekroczyć próg artystycznej odwagi – mówi Justyna Szafran i zaprasza wraz z zespołem pod wodzą Cezarego Studniaka na finał tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna. Wtedy to – 26 kwietnia o g. 18.30 – zaprezentuje „Plugawe oko poety”, spektakl artystów wrocławskiego Capitolu oparty na tekstach wielkich poetów niepokornych od Charlesa Bukowskiego po Sylwię Plath.

Punktem wyjścia do tego programu jest szeroko pojęta niezgoda na wszelkie normy społeczne, kulturowe i mentalne, przypisywana pewnej grupie artystów określanych mianem „poetów przeklętych”. Określenie to w dzisiejszych, bezkompromisowych czasach, bez ograniczeń i pozornie bez jakiejkolwiek cenzury stało się już tylko sloganem dla zdefiniowania twórców, którzy często bardzo radykalnie wyrażają swój światopogląd, potwierdzając go prywatnym życiem przekraczającym „bezpieczne” zasady funkcjonowania w społeczności.

Jak podkreślają twórcy „Plugawego oka poety” dziś to przekroczenie stało się dość oczywiste, a nawet modne, chociażby ze względu na próby uruchomienia strzępów wrażliwości czy emocji, które w zatrważającym tempie wytraca w sobie współczesny człowiek. Ich zdaniem interesujące jest to, że przedstawiciele tej niepokornej grupy, balansując zwykle na granicy prawa, lub nawet je łamiąc, bezczelnie przyznając się do „wywrotowych” poglądów oraz w większości przypadków masakrując swoje organizmy i umysły wszelkiej maści używkami. Co więcej, w wielu przypadkach te poetyckie argumenty są wyjątkowo przekonujące i zwykle na długo zapadają w pamięć odbiorców.

– To jest koncert rockowy. Tutaj ostre gitarowe riffy, mocny bas i głośne bębny łączą się i tworzą wściekłość i wrzask – mówią twórcy – W sensie literackim wszystko zaczęło się od „Rzecze Budda Chinaski", ale teraz poszliśmy dalej, staramy się szukać czegoś interesującego w tekstach innych odrzuconych poetów. Poza tym, będzie to koncert, nie spektakl; tu każda piosenka jest o czymś innym, nie będziemy się starać ich na silę łączyć. Wybieraliśmy te, które najbardziej nam pasują. Są ostre, prowokujące, destrukcyjne, mocno seksualne, wulgarne – podkreśla Justyna Szafran.

Od strony muzycznej recital tworzą kompozycje niezwykle wyraziste, z rockowym i lekko psychodelicznym brzmieniu, które wprost idealnie wpisują się w wielkomiejską samotność.

TEKSTY: H.H. Auden, G.G. Pearlberg, G. Benn, D. Trinidad, P.P. Pasolini, Ch. Bukowski, A. Ginsberg, L. Ferlinghetti, S. Plath

MUZYKA: Krzysztof Wiki Nowikow

SCENOGRAFIA:  Michał Hrisulidis

REŻYSERIA: Cezi Studniak

 

WYKONAWCY

WOKAL: Justyna Szafran

GITARA ELEKTRYCZNA: Łukasz Wójcik

PERKUSJA: Michał Bednarz

INSTRUMENTY KLAWISZOWE: Grzegorz Rdzak

KONTRABAS, GITARA BASOWA: Marcin Ożóg

INSTRUMENTY KLAWISZOWE I PERKUSYJNE, WOKAL: Cezi Studniak

Recital tylko dla osób dorosłych

Czas trwania: 70 minut

kup bilet >>>

ORGANIZATOR:
PARTNER GŁÓWNY:
logotypTM_-_tło_strony_ciemne.jpg

© 2017 by Amaya.  Proudly created with Wix.com