Julia Jaroszewska zwyciężczynią VIII KPA im. Jonasza Kofty
- 19 kwi
- 2 minut(y) czytania
Szczególna wrażliwość, dojrzałość interpretacyjna i umiejętność zbudowania poruszającego przekazu zdecydowały, że to właśnie Julia Jaroszewska tryumfowała w rozstrzygniętym dziś Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Drugie miejsce zajęła Żaneta Rus, trzecie – Julianna Sroka-Kierończyk.

W przesłuchaniach na żywo VIII edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty zmierzyło się jedenastu finalistów wybranych spośród blisko stu zgłoszeń z całego kraju. Występy oceniało mistrzowskie jury w składzie: Wojciech Kościelniak, Marcin Zawada, Danuta Antoszewska, Konrad Imiela, Piotr Kofta, Katarzyna Chlebny, Klementyna Umer, Krzysztof Wawrzyniak oraz Alicja Koga – laureatka poprzedniej edycji konkursu.
– Poziom był bardzo wysoki, a przy tym mogliśmy zobaczyć różnorodne podejście do tego, czym jest aktorska interpretacja. Nie byliśmy zgodni, pojawiły się różne frakcje, co bardzo lubię, kiedy nie jesteśmy jednogłośni i się spieramy – w końcu każdy widz wybiera sobie swojego zwycięzcę – podkreśla Wojciech Kościelniak, przewodniczący jury konkursu. – Natomiast laureatka pierwszej nagrody ujęła nas szczególną wrażliwością i dojrzałością interpretacji. Jest taki rodzaj emocji, kiedy artysta śpiewa na scenie, a dookoła robi się cicho, bo przekaz jest tak poruszający, ważny, intensywny. I tak było w wypadku Julii Jaroszewskiej – uzasadnia werdykt.
Julia Jaroszewska to studentka IV roku Wydziału Aktorskiego w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. W zeszłym roku znalazła się w gronie wyróżnionych za wybitne kreacje aktorskie na przeglądzie „Przygrywka” Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, a obecnie zobaczyć ją można w obsadzie spektakli dyplomowych w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Nagrodę główną – statuetkę Jonaszka i 10 000 złotych, współfinansowane przez fundację LodzArte – wyśpiewała, wykonując „Walc szczęście” Jonasza Kofty z muzyką Antonio Lauro oraz „Na kulawej naszej barce” Agnieszki Osieckiej, do którego muzykę skomponował Seweryn Krajewski.


II miejsce i nagroda w wysokości 4 000 złotych przypadły w udziale Żanecie Rus – studentce V roku aktorstwa w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, współpracującej z Teatrem Variété w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Syrena w Warszawie oraz Teatrem Scena Współczesna w Warszawie. Przed konkursowym jury zaprezentowała utwory „Jeden świat” Jonasza Kofty oraz „Hej, man!” Jacka Cygana.
Trzecie miejsce, z nagrodą w wysokości 3 000 złotych, zajęła Julianna Sroka-Kierończyk – pochodząca z Poznania wokalistka i studentka III roku aktorstwa w PWSFTviT w Łodzi, a także zeszłoroczna finalistka Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W tym roku przed jury zaprezentowała piosenki „Samba przed rozstaniem” Jonasza Kofty oraz „Pieśń o seksualnym uzależnieniu” Bertolda Brechta.
Laureaci wystąpili na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi przed publicznością OFF-Północna, w ramach którego organizowany jest konkurs. Gala Finałowa zwieńczona muzycznym duodramem Barbary Kurdej-Szatan i Katarzyny Kurdej-Mani, zakończyła drugi weekend jubileuszowej edycji festiwalu.
Jeszcze jeden weekend z OFF-Północną
Trzeci, finałowy weekend festiwalu rozpocznie się już w czwartek. Tego dnia łódzka publiczność będzie miała okazję jako pierwsza zobaczyć „Bieguny” – koncertową odsłonę autorskiej musicalu Wojciecha Daniela i Karola Drozda o elektryzującym konflikcie dwóch wieszczów, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W programie nadchodzącego tygodnia znalazło się także spotkanie z twórczością Barbry Streisand w koncercie „Być jak Barbra S.” Teatru Muzycznego w Toruniu, atrakcyjnie współczesny „Proces. Spektakl muzyczny” Teatru Bagatela czy brawurowy „Amadeusz” Teatru Nowego Proxima, a także pospektaklowe OFF-talki czy warsztaty. Więcej informacji o wydarzeniach znajdziecie w zakładce >>> Program.



Komentarze