top of page

Po co... Ci (inni) ludzie w teatrze?

Magdalena Szuster, fot. Michał Matuszak - panel.jpg

sobota

20 kwietnia 2024

g. 15.00-16.30

Daria Sobik - panel.jpg
Panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Boćkowskiej, Darii Sobik, Moniki Mioduszewskiej i Magdaleny Szuster
Mediateka MeMo, ul. Moniuszki

„Po co…?” to cykl wydarzeń skierowanych do aktywnych i poszukujących odbiorców kultury. Podczas spotkań rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury, nauki i mediów – o celach i misji teatru. We współpracy z instytucjami kultury i uczelniami wspólnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie „Po co… teatr?” w jego różnych odsłonach, obliczach i funkcjach. Spotkania mają formę dyskusji panelowych, rozmów z realizatorami i twórcami teatralnymi, a także warsztatów i pokazów. W nieformalnej atmosferze pragniemy rozpocząć długofalową dyskusję, angażującą przedstawicieli różnych środowisk oraz odbiorców kultury.

 

„Po co… ci (inni) ludzie w teatrze?” jest kolejnym wydarzeniem w cyklu, organizowanym w ramach VIII edycji Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W trakcie panelu dyskusyjnego porozmawiamy z zaproszonymi gościniami o osobach „współtworzących kulturę z tylnego siedzenia” – zza kulis, z zaplecza i z biur. Punktem wyjścia do rozmowy jest widoczność (lub jej faktyczny brak) pracowników i pracowniczek pozascenicznych, niewspółmierna do roli, jaką pełnią w instytucjach.

 

W panelu wezmą udział autorki dwóch tekstów, poruszających ten problem: Aleksandra Boćkowska (zbiór wywiadów „To wszystko nie robi się samo – rozmowy na zapleczu kultury”) i Daria Sobik (dramat „Zmęczone”) oraz pracowniczki teatru „na tylnym siedzeniu”: Monika Mioduszewska (Teatr Wybrzeże) i Magdalena Szuster (Teatr Muzyczny w Łodzi).

 

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać. 4 czerwca 1989” oraz zbioru rozmów „To wszystko nie robi się samo”.

 

Daria Sobik – dramaturżka, dramatopisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trzykrotna półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W latach 2017-2022 była dramaturżką, a następnie kierowniczką literacką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

 

Monika Mioduszewska – kierowniczka Działu Komunikacji i Edukacji Teatru Wybrzeże. Kulturoznawczyni, pedagożka teatru, specjalistka ds. dostępności. Od czternastu lat działa w teatrze. W latach 2010-2023 pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Jest aktywistką antyprzemocową, współtwórczynią ogólnopolskiej Antyprzemocowej Sieci Kobiet – ASK przy Fundacji Feminoteka.

 

Magdalena Szuster – doktorka nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa; teatrolożka, badaczka teatru i dramatu amerykańskiego w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Pedagożka teatru; od blisko dziesięciu lat związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi.

 

 

Wstęp wolny

Monika Mioduszewska, fot. Róża Kulik - panel.jpeg
Aleksandra Boćkowska, fot. Paweł Molik - panel.jpeg
elementy-05.png
bottom of page